AUDI, Ford, Fiat, Citroen, VW, Mini

Audi TT

Mini - technická data

Mini vznikl v důsledku nedostatku pohonných hmot (1956). Benzín byl ve Velké Británii na příděl a prodej vekých osobních aut rapidně poklesl. Malá auta se ve Velké Británii nevyráběla a potřeby zdejšího trhu uspokojovalo Němemecko typem Bubble, které majitel firmy BMC (British motor corporation) natolik nenáviděl, že se firma BMC začala zabývat vývojem nového vozu stejné třídy. a tak vznikl Mini-Cooper autíčko Mr. Beana. Sériová výroba začala v roce 1958-59 typem Mark I. Na začátku se Mini-Cooper tak ještě nejmenuje. Prodává se pod značkou Austin nebo Morris.
typ Mark II se vyráběl v letech 1967-73. Změna oproti předchozímu modelu spočívala v úpravách karoserie (přední mříž chladiče a zadní okno). Další typy byly vyráběny v průběhu následujích let Mark III - VII až do roku 2000, kdy výroba definitivně skončila. Dnešním vlastníkem značky Mini je automobilka BMW (od roku 1994) a vyrábí pod touto značkou nové typy malých vozidel.
Automobil Mini byl vybaven 4-st. převodovkou s motorem vpředu a pohonem předních kol. Vozidlo bylo dodávano na trh v několika typech karoserií - sedan, kombi(stejšn), pick-up, van. Dodávané typy motorů měly zdvihový objem 850, 998, 1100 a 1275 cm. Převodovka se dodávala většinou 4-st. - manuální. Existoval také 4-st. automat pro městský provoz.
Výroba tohoto vozu probíhala na několika kontinentech: Evropa(Anglie, Belgie, Španelsko, Portugalsko), Austrálie(N. zéland), Jižní Amerika(Chile), Afrika(Jihoafrická republika).
Mini - Cooper
Mini - Cooper

Mini - Cooper - rozcestníkAudi - Hl. stránka